25 Temmuz 2009 Cumartesi

Kırmızı Elma - Feridun Oral


Kırmızı Elma Ada'nın iyi anladığı, istediğimde tekrar anlatabildiği, tekrar okumaktan bıkmadığı bir kitap.
Karlı bir kış gününde yiyecek hiçbirşeyi olmayan tavşanın bir elma ağacında tek bir kırmızı elma bulmasıyla başlıyor masal. Fakat, elma ağacın yüksek bir dalında ve ona ulaşamıyor. Kırfaresi, tombul tilki ve ayının yardımı da olsa tek tek bu yardımlar bir işe yaramıyor. Ancak hepsi üstüste çıktıklarında elmaya ulaşabiliyorlar. Böylelikle 2 yaş çoğunun dahi (biz Ada 2 yaşındayken aldık) kolayca anlayableceği mesajlar çıkıyor ortaya:
-Dostlarına güvenebilirsin, yardıma ihtiyacın olduğunda elinden geleni yaparlar
-Tek başına başaramadığın bir işi uyumlu bir ekip çalışmasıyla başarabilirsin
-Başarıyı ve başarının meyvelerini paylaşmak güzeldir.
Kitabın tamamında kış mevsimini yansıtmak için grimsi- çok açık kahve bir fon kullılıyor. Buna rağmen çocuğun dikkatini çekiyor çizimler. Çizimin fonunun suluboya olduğunu düşünüyorum. Ancak hayvan figürleri başka bir teknikle yapılmış gibi gözüküyor.
Kitabın dili oldukça anlaşılır, deyimlere ya da az kullanılan sözcüklere hiç yer verilmemiş. Bu nedenle Feridun Oral'ın en anlaşılır (çok küçük yaştaki çocuklar tarafından) kitabı olduğunu düşünüyorum.
Bu kitabın yazarı da çizeri de Feridun Oral. Yazarın başka yazarlarla ortak çalışmaları da var. (Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor - Sara Şahinkanat ile birlikte. Feridun Oral resimlemiş.)Bunun yanında Maymun Kral, Kirpi ile Kestane, Böğürtlen Cini ve Sarıgaga adlı üç kitabı kendisi yazmış ve çizmiş. Bildiğim başka çalışmaları da var. Yaz Masalları, Kış Masalları gibi masal kitaplarına da çizimler yapmış.
Yapı Kredi Yayınları, 30 sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder