25 Temmuz 2009 Cumartesi

Elmer ve Kelebek - David McKee

İngiliz yazar ve çizer David McKee'nin yarattığı karakter "rengarenk fil Elmer" 'ın serisindeki kitapları çok sık okuyoruz

Elmer dizisi 20 den fazla dile çevrilmiş. 1989 yılında yaratılmış. Tanıtım yazısında Elmer kitaplarının, çocuklara hoşgörü, barış, dayanışma, iletişim, kuşaklar arası sevgi temalarını, metin ve resimlerin ortaklaşa diliyle çok etkili bir biçimde anlattığı yazıyor. Eksiği var fazlası yok.

Elmer ormanda fil rengi fillerle yaşayan rengarenk kareli bir fil. İnce bir espri anlayışı var. Doğuştan neşeli, etrafındakiler üzgünken bile neşesi onlara bulaşıyor. Hiç karamsarlığa kapılmıyor. Sorunlara akılcı bir şekilde yaklaşıyor. Yardımseverliğe çok önem veriyor. Kendisini karşısındakinin yerine koymak konusunda da çok iyi. Her türlü hayvanın her türlü derdini anlamaya çalışıyor. Ve kendi sürüsünün anlamasını sağlıyor. Başarılı bir lider yani aynı zamanda.

Bu hikayede düşen bir dal yüzünden bir yarığa sıkışan kelebeği kurtarıyor Elmer. Kelebek ona teşekkür ediyor ve yardıma ihtiyacı olduğunda kendisini çağırmasını isiyor. Elmer küçücük kelebeğin kendisine nasıl bir yardmı olabileceğini anlayamıyor. Gezintiye çıktığında yanlışlıkla bir mağarada skışıp kalıyor. Arkadaşlarına sesleniyor ama onu duyamıyorlar. Kelebeğe sesleniyor. Kelebek onu duyup geliyor. Durumunu görüp arkadaşlarına haber veriyor. Arkadaşları gelip onu kurtarıyorlar. Böylece kelebeğin bile kendisine yardımı olabileceğini anlıyor. Herşeyden önemlisi yardıma ihtiyacı olduğu zaman "nasılsa kelebek bana yardım edemez" demiyor. Kendisinden küçük birinden yardım istemekten çekinmiyor.

Her kitapta Ada'nın anlamadığı bazı sözcükler kullanılıyor. (Ada şu anda 3yaş 3 aylık) Bunları Ada'nın sözcükleri öğrenmesi için bir fırsat olarak görüyorum. Örneğin bu kitapta patika ve yarık kelimelerini Ada bilmiyordu. Artık öğrendi. Bir de doğada gösterebilsek pekişmiş olacak.

Çizimlerden neşe fışkırıyor. Renkler canlı ve uyumlu. Hayvanların, özellikle fillerin yüz ifadeleri çok canlı.

kırçiçeği yayınları, 24 sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder